Resultat ELMIA 2018

Grandchampion 1299 Pasta Ägare Leif Larsson, Lunden, Brålanda

Resultat SRB/AY ELMIA 2018

Klass 1. Yngre 1:a kalvare

Placering 1

125 SIPPA 233817 född 20160414

F CRAFTMAN MF R FACET

Ägare: ROBERT ALBERTSSON SYNNERBY TOMTEN 2 SKARA

 

Placering 2

1350 GÖTA  född 20160723

F MANDERVILLE MF WINSTON

Ägare: KLAS JOHANSSON LOMMARYDS PRÄSTGÅRD 2 ANEBY

 

Placering 3

1311 STINA född 20160328

F VR FALCON MF VR VEST

Ägare: STINA JOHANSSON TORSTORP NOLGÅRDEN 9 TÖREBODA

 

Placering 4

1359 LINDA  född 20160616

F DAZZLE MF M HOLM

Ägare: GÖRAN LARSSON TORPANE 330 BÄCKEN BRÅLANDA

 

Placering 5

775 SELMA  född 20160624

F JUMPER MF VR TUOMI

Ägare: NATURBRUKSSKOLAN SÖTÅSENSKOLAN REGIONENSHUS SKÖVDE

___________________________________________________________________________

Klass 2. Äldre 1:a kalvare

Placering 1

956   född 20151113

F SIREN MF OBLIQUE

Ägare: BÖJA STOMMEN LANTBR. AB BÖJA STOMMEN 1 TIMMERSDALA

 

Placering 2

1985 ASTA 234030 född 20151022

F VR WAND MF VR FIMBE

Ägare: WOMTORP JORDBRUK U O C WINBLAD VÅMTORP 1 ESKILSTUNA

 

Placering 3

1403 NÄTTROS  född 20160113

F VR FARADI MF VR TUOMI

Ägare: BR MOBERG LANTBRUK RABBALSHEDE GÅRD 7 RABBALSHEDE

 

Placering 4

1356 VIPPA  född 20160307

F FIREFOX MF OBLIQUE

Ägare: GÖRAN LARSSON TORPANE 330 BÄCKEN BRÅLANDA

 

Placering 5

546 DOCKA FÖDD 20160330

F VR WAND MF VR LÅNG

Ägare: ANNE O BIRGER JOHNSSON EKE SIMONSGÅRD 1 BRAÅS

___________________________________________________________________________

Klass 3-4. 2:a kalvare

Placering 1

1299 PASTA 233312 född 20150309 Juniorchampion, bästa juver, Grandchampion

F OPPORTUNITY MF SHOWSTAR

Ägare: LEIF LARSSON LUNDEN AYRSHIRE O HOLSTEIN BRÅLANDA

 

Placering 2

1294 GEFINA 233352 född 20150210

F BURDETTE MF TEST

Ägare: LEIF LARSSON LUNDEN AYRSHIRE O HOLSTEIN BRÅLANDA

 

Placering 3

1448 VENDELA 234371 född 20141210

F VR FALCON MF TOIVO

Ägare: VRETA SKOLAN, VRETAKLOSTER JÄRNGÅRDEN 3 VRETA KLOSTER

 

Placering 4

757 FRIDA  född 20141201

F VR Uudin MF VR ERAGON

Ägare: GRINDALS GÅRD AB NÄSET 2 ORSA

 

Placering 5

2017 MODE 233213 född 20141213

F VR BOXER R MF R FACET

Ägare: JUBY GÅRD AB ASKEBY LINGHEM

 

Placering 6

742 ROSA  född 20140810

F S VALPAS MF SÖRBY

Ägare: HANS-INGE NILSSON BERTILSGÄRDE 104 VESSIGEBRO

 

Placering 7

736 BETTI  född 20140903

F VR Niki MF R FACET

Ägare: ANNE O BIRGER JOHNSSON EKE SIMONSGÅRD 1 BRAÅS

__________________________________________________________________________

Klass 5. 3:e kalvare

Placering 1

1058 STJÄRNA  född 20131203

F PRODIGY MF BRATTBACKA

Ägare: KLAS JOHANSSON LOMMARYDS PRÄSTGÅRD 2 ANEBY

Placering 2

1276 LILJA  född 20140428

F NAPIER MF BÄCKEN

Ägare: KLAS JOHANSSON LOMMARYDS PRÄSTGÅRD 2 ANEBY

 

Placering 3

458 JUNIS  född 20130120

F VR FREAK MF A LINNÉ

Ägare: BÖJA STOMMEN LANTBR. AB BÖJA STOMMEN 1 TIMMERSDALA

 

Placering 4

56 FRIDA 230697 född 20130924

F PATRON MF ULLIMULLI

Ägare: ROBERT ALBERTSSON SYNNERBY TOMTEN 2 SKARA

 

Placering 5

572 SALLY 230749 född 20121015

F OBLIQUE MF VR ALEX

Ägare: LARS O MARIA BRIHALL SKIRÖ-BYESTAD 6 VETLANDA

 

Placering 6

149 HJÄRTA  född 201310

F BUCKARBY MF ASMO SALE

Ägare: ÅSA AUGUSTSSON ISTRUM SKARA

 

Placering 7

937 AUDHUMLA 233039 född 20130902

F OBLIQUE MF REALITY

Ägare: KNUTSSONS LANTBRUK HB KARABY TUN

 

 

Placering 8

1930 VALLA 234123 född 20131122

F PELL-PERS MF R FACET

Ägare: JUBY GÅRD AB ASKEBY LINGHEM

___________________________________________________________________

Klass 6. 4:e kalvare

Placering 1

1314 LINDA 233650 född 20130526   HONORABLE MENTION

F LANDSCAPE MF OBLIQUE

Ägare: GÖRAN LARSSON TORPANE 330 BÄCKEN BRÅLANDA

 

Placering 2

264 SVEA 232731 född 20121020

F R FACET MF O BROLIN R

Ägare: JAN-ERIK NYSTRAND HUSABY LILLA FLYHOV 1 GÖTENE

 

Placering 3

918 ROSSY 233489 född 20130530

F GUNNARSTORP MF TOSIKKO

Ägare: BRÖD. ARVIDSSON BROGÄRDSGATAN 2 JÄRNFORSEN

 

Placering 4

716 SIMONA 229906 född 20121222

F VR FRIEND MF VR GIMLI

Ägare: ANN & BIRGER JOHNSSON EKE SIMONSGÅRD 1 BRAÅS

 

Placering 5

132 LADY  född

F OLBLIQUE MF REALITY

Ägare: INGRID EKSTRÖM HEMSTANÄS HOLMSVEDEN

______________________________________________________________________

Klass 7. 5:e kalvare och äldre

Placering 1

1192 GULLROS 228910 född 20120216 SENIORCHAMPION, RESERV GRANDCHAMPION

F BURDETTE MF NEMO

Ägare: LEIF LARSSON LUNDEN AYRSHIRE O HOLSTEIN BRÅLANDA

 

Placering 2

2636 BRUNELLA  född 20111127

F Gibson MF Ristourn

Ägare: STRÖMSRUM AB STRÖMSRUM ÅLEM

 

Placering 3

1114 GULLROS 224280 född 20090925

F NEMO MF CACYLITE

Ägare: LEIF LARSSON LUNDEN AYRSHIRE O HOLSTEIN BRÅLANDA

 

Placering 4

1042 RUDA 229600 född 20100228

F ST HALLEBO MF O BROLIN R

Ägare: STINA JOHANSSON TORSTORP NOLGÅRDEN 9 TÖREBODA

 

Placering 5

678 PÄRLEMOR 229977 född 20101101

F HÄLLOM MF J VALON

Ägare: GRINDALS GÅRD AB NÄSET 2 ORSA

 

Placering 6

868 VALBORG  född 20120203

F VR OKSI MF LÅNGBO

Ägare: INGEMAR ANDERSSON NORRA LUNDBY ÖVERSTEGÅRDEN 1 AXVALL

 

 

Placering 7

1700 VALLA 227881 född 20110609

F BUCKARBY MF VEST ANDY

Ägare: JUBY GÅRD AB ASKEBY LINGHEM

______________________________________________________________________

Klass 8. Kvigor

Placering 1

1092 AUDHUMLA  född 20170822 KVIGCHAMPION

F BLINK MF REALITY

Ägare: KNUTSSONS LANTBRUK HB KARABY TUN

 

Placering 2

2145 ISABELLA  född 20170513

F VR LAZER MF R DAVID

Ägare: ALVAR O CARINA SONESSON GUNNARÖDS GÅRD STOCKAMÖLLAN

 

Placering 3

1360 LJUNGA  född 20170128

F ADGLEN MF WINSTON

Ägare: KLAS JOHANSSON LOMMARYDS PRÄSTGÅRD 2 ANEBY

 

Placering 4

963 RÖDINNA  född 20170610

F RUBICOM MF OBLIQUE

Ägare: TORE ENGSTRÖM FÄRANÄS VÄSTREGÅRD 1 VISLANDA

 

Placering 5

1383 SHIRLEY  född 20170518

F BURDETTE MF SIMBAD

Ägare: LEIF LARSSON LUNDEN AYRSHIRE O HOLSTEIN BRÅLANDA

 

I Saraklassen tävlade 4 kor

Klassen Vanns av fjärdekalvaren

918 ROSSY 233489 född 20130530

F GUNNARSTORP MF TOSIKKO

Ägare: BRÖD ARVIDSSON BROGÄRDSGATAN 2 JÄRNFORSEN Visad av Marie Arvidsson

 

Följande tre SARA-kor deltog i klassen men ingen individuell placering

678 PÄRLEMOR 229977 född 20101101

F HÄLLOM MF J VALON

Ägare: GRINDALS GÅRD AB NÄSET 2 ORSA

 

1700 VALLA 227881 född 20110609

F BUCKARBY MF VEST ANDY

Ägare: JUBY GÅRD AB ASKEBY LINGHEM

 

868 VALBORG  född 20120203

F VR OKSI MF LÅNGBO

Ägare: INGEMAR ANDERSSON NORRA LUNDBY ÖVERSTEGÅRDEN 1 AXVALL

 

 

2018-10-31

Skriv ett inlägg