Elmia Lantbruk med tillhörande utställningar gick av stapeln den 19 – 21 oktober. Det blev en lyckad tillställning med många besökare i dagarna tre! Nedan presenteras resultaten för utställningen av SRB-korna samt kvigor och foton från dagarna. En artikel om utställningen publiceras i SRB-bladet nr. 3 2022.

Domaren för utställningen var Christopher Studer från Kanada och här kan du läsa mer om honom.

Katalogen till utställningen går att läsa här.

RESULTAT

KLASS 1 KVIGOR, YNGRE

  • 1805 Cilla, Anders Håkansson, Slommehagen, Brålanda
  • 1802 Saga, Anders Håkansson, Slommehagen, Brålanda
  • 1120 Alma, Öknaskolan, Tystberga
  • 1131 Axelina, Öknaskolan, Tystberga
  • 1818 Cilla, Anders Håkansson, Slommehagen, Brålanda
  • 313 Judit, Naturbruksskolan Uddetorp, Skara

KLASS 2 KVIGOR, ÄLDRE

  1. 1137 Linda, Tore Engström, Färanäs, Vislanda
  2. 1179 Greta, Tore Engström, Färanäs, Vislanda
  3. 1528 Löva, Stratomta Mellangård, Linghem
  4. 441 Irma, Anders Bengtsson, Valinge Toarp, Varberg
  5. 801 Lyckros, Mathias Bolmvall, Söregård, Bredaryd

KLASS 3 FÖRSTAKALVARE

  1. 130 Ada, Patrik Isaksson, Tockarp, Aneby
  2. 1208 Luna, Knutssons lantbruk, Tun
  3. 886 Böja Bebob Siri, Böja Stommen Lantbruks AB, Timmersdala
  4. 250 Lisette, Robert Albertsson, Synnerby Tomten, Skara
  5. 602 Tora, Johanna Borg, Borgs lantbruk, Mariestad

KLASS 4 ANDRAKALVARE

  1. 1427 Bronara, Klas Johansson, Lommaryds Prästgård, Aneby
  2. 723 Chaluka BT Xioli ET, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda
  3. 1080 Böja Ultimat Göta, Böja Stommen Lantbruks AB, Timmersdala
  4. 1396 Jenny, Stratomta Mellangård, Linghem
  5. 2326 Zora, Lars & Maria Brihall, Byestad, Vetlanda

KLASS 5 TREDJEKALVARE

  1. 1387 Lunden Blomma, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda
  2. 1519 N Orre, Patrik Isaksson, Tockarp, Aneby
  3. 523 Sunnagården Birka Doris, Böja Stommen Lantbruks AB, Timmersdala
  4. 1401 Rosayre Cap Rebel ET, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda
  5. 686 Bengta, Lars & Maria Brihall, Byestad, Vetlanda
  6. 1377 Bruna, Klas Johansson, Lommaryds Prästgård, Aneby

KLASS 6 FJÄRDEKALVARE

  1. 1348 Lunden La Casy, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda
  2. 134 N Orre, Robert Albertsson, Synnerby Tomten, Skara
  3. 717 Rebel, Patrik Isaksson, Tockarp, Aneby
  4. 1367 Lilja, Klas Johansson, Lommaryds prästgård, Aneby
  5. 935 Blända, Anneli Karlsson, Getterum Hagen, Hjorted

KLASS 7 FEMTEKALVARE OCH ÄLDRE

  1. 668 Erika, Patrik Isaksson, Tockarp, Aneby
  2. 1325 Lunden Shirley, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda
  3. 1411 Kronros, Werthéns Lantbruk, Habo

KVIGCHAMPION – 1137 Linda, Tore Engström, Färanäs, Vislanda

RESERV KVIGCHAMPION – 1805 Cilla, Anders Håkansson, Slommehagen Brålanda

JUNIOR CHAMPION – 130 Ada Patrik Isaksson, Tockarp, Aneby

RESERV JUNIOR CHAMPION – 1427 Bronara, Klas Johansson, Lommaryds Prästgård, Aneby

SENIOR CHAMPION – 1387 Lunden Blomma, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda

RESERV SENIOR CHAMPION – 1348 Lunden La Casy, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda

JUVERCHAMPION – 1387 Lunden Blomma, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda

SARA-PRIS – 935 Blända, Anneli Karlsson, Getterum Hagen, Hjorted

BÄSTA VISARE – Linnéa Knutsson

BESÄTTNINGKLASS – Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda

GRAND CHAMPION – 1387 Lunden Blomma, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda

RESERV GRAND CHAMPION – 130 Ada, Patrik Isaksson, Tockarp, Aneby

HEDERSOMNÄMNANDE – 1427 Bronara, Klas Johansson, Lommaryds Prästgård, Aneby

Foton och utställningar