I går kväll styrde vi kosan mot Womtorp där föreningens höstmöte skulle gå av stapeln. Vi tänkte våldgästa Ulf och Kristina och prata lite kor, så där kvällen före. Kom som vanligt iväg i senaste laget och desto längre söderut vi kom desto mer snöade det när vi till slut kom fram stod Uffe på trappen vinkade och åkte ut på nattligt äventyr = sandning. Vi fick iallafall en trevlig pratstund med Kristina. Idag kom drygt 40 personer och vi fick se en fin gård med mycket focus på det mesta…..På Womtorp finns 320 mjölkkor, 75% SRB. Avkastning på ungefär 11800. Besättningen har lämnat flera bra tjurar till Viking och den aktuella just nu är 3-9853 Fredrik efter Feton och Haslev.Efter studiebesöket berättade Kristina och Carolina Pousette gårdens avelsrådgivare  om Womtorps avels strategi. Kristina ansåg sig själv inte vara nån ”avelsnörd” men Maria Brihall sa med rätta att man kan vara just avelsnörd på många olika sätt och inget sätt är mer rätt. Vi fick smarta tips på hur man kan jobba för att få ett jämt djurflöde och hur man använder NTM på gårdsnivå. 

Efter en god välbehövlig lunch blev det dags för Virpi Velling, Gård och djurhälsa att berätta om hur vi håller våra kalvar friska. Bra och användbara tips och även lite utmaning då hon började med att säga att de flesta av er vet hur ni ska sköta era kalvar, MEN gör ni det. Eftertankens kranka blekhet infann sig säkert hos fler än hos mig. Till er som inte hade möjlighet att komma vill jag berätta att ni missade en riktigt bra och intressant dag. Mycket diskussioner i bilen hem, hur gör vi och vad kan vi göra bättre. I morgon har vi det första LEAN-mötet här på Botans. Mycket nu, en dag i sänder så blir det bra.