Om du inte klarar av att läsa om en annan ras här, TROTS att det är SRB-föreningens hemsida du är på, sluta läs här och gå och gör nåt annat istället!
Varningen är för att jag på Facebook lade ut några bilder från den röda raskomittens resa till Frankrike förra veckan. Bilderna var på Montbeliardkossor. Det tålde inte flera personer och häcklingarna och konspirationsteorierna flödade… Man blir så trött! 🙁
I alla fall, du som är intresserad, resans mål var staden Besancon i nordöstra Frankrike, där håller förtaget Coopex till, det är dom som marknadsför Montbeliard ute i världen. Coopex är också Vikings samarbetspartner inom företaget Procross, det var dom som bjöd in oss. Första dagen var vi ut på gårdsbesök och såg 3 olika besättningar.
DSC_0146Man hade ställt upp sina finaste kor, som var klippta och stylade. På en gård hade man ljusslingor runt kotavlorna..Och strålkastare riktade som på superstjärnor! 🙂
På tavlorna kunde man läsa härstamning och produktion, men bara kons bästa dygnsavkastning under laktationen hittills, och bara den bästa laktationen hon haft.
DSC_0148En gård hade en fantastiskt härlig djupströbädd med gardinlångsida. korna hade det urmysigt… 🙂
DSC_0151På utställningen nästa dag var djuren i dottergrupper uppstallade mitt bland montrar och publik! Men det var jätte bra ordning, mycket mockarfolk.
DSC_0153
Det var jätte många klasser, nästan bara 1:a kalvare, så när champion skulle utses var det 18 kor att välja på. Domaren hade ett lite ”skumt” beteende. Han småsprang bakom korna när han skulle kora vinnaren och kor som var lite på tå blev lite oroliga. Så sen när han skulle klatscha till Champion hade han lyckats skrämma upp alla tre, som han skulle välja bland, så till den grad att det hoppade kor ut i publiken. Kändes lite onödigt… DSC_0157Vinnarna fick stå på ett sånt här fint podium mitt i ringen. Nåt att ta efter till Elmia kanske..?
I Frankrike finns närmare 800.000 montbeliardekor, därav 435.000 i kontroll. Dom avkastar drygt 8400 kg mjölk i snitt med halter på 3,9% fett och 3,46% protein. Dom används ofta till ostproduktion, där det är förbjudet att använda ensilage och dom måste beta 6 mån/år. Montbeliardkorna har speciellt bra kappakaseinkvalitet. Kon är stor, i snitt kanske 150 cm??, vi kallar dom kombiras, men det vill dom inte själva kännas vid. Hon har ofta sänkt rygg, grova ben och ok men kort juver. Det tog ganska många klasser innan vi var överens med domarens val…
En trevlig resa hade vi, och NEJ! Vi ska inte börja korsa in montbeliard i SRB, om nu nån har så lågt förtroende för oss och tror det! 😉