Mycket stort intresse för årets stämmodagar arrangerade av Kalmar SRB klubb.

Anmälningstiden har gått ut och det mesta av aktiviterna är fullbokade.

Program

Måndag den 6 aug incheckning på hotellet från kl 15. Program start kl 16 med tipspromenad. Riksmästerskap i exteriörbedömning av SRB-kor start kl 17 därefter gillkväll och underhållning på Borgholms slottsruin.

 Tisdag den 7 aug SRB föreningens årsstämma på Strand Hotell, Borgholm  kl 8,30-ca 16.

 Prisutdelning till årets pristagare efter lunch

 Utflykt på Södra Öland för medföljande 9- ca 15,30

 Festmiddag med dans kl 19,30.

Onsdag den 8 aug  avresa från hotellet kl 9 för studiebesök på två intressanta SRB besättningar, Arbelunda på Öland , lunch kl 11,30 därefter besök på Strömsrum norr om Kalmar. Det tar ca 1,5 tim att köra dit.

 Välkomna

 Kalmar SRB Klubb                      SRB föreningen

Bengt Erlandsson                       Mats Eriksson