Årsmötet började med studiebesök hos Henrik Andersson Stommen, Torbjörntorp. Han är femte generationen på gården. I den uppbundna lagården finns plats för 37 SRB-kor. Avkastningen är 10 000 kg med 4,4 i fett och 3,6 % i protein. Tre kofamiljer dominerar det är Sonja, Aja och Bolla. Henrik har varit med i  IndividAvel och Genvägen de senaste 12-13 åren och tycker att det gett bra utdelning. Ana Mohlin är avelsrådgivare och alla doser köps från VäxaSverige.

Därefter lunch på Mössebergs Kurort.

Efter lunch var det årsmötesförhandlingar. Mötes beslutade omval avgående ledamöter och omval av Markus Lindström som ordförande. Mötet antog tre motioner som sänds till SRB-föreningens årsstämma.

Prisutdelning till ägaren av ko med bästa sjuårsmedeltal och den kon är 387 Sonja som finns hos Henrik som vi besökt på förmiddagen.

Pristagare th Henrik Andersson och Markus Lindström ordförande

Avslut med information från sponsorer och dragning i lotteriet.