Idag har SRB-föreningens styrelse 2 dagars sammanträde i Skara. Jag kan tyvärr inte vara med då senaste tillskottet i familjen har kolik och AVSKYR att åka bil (skriker även då). Är alltid tråkigt att missa något med styrelsen, men så är det just nu.

Vädret är emot oss fortfarande, bara regnar och helst småskvättar, alltså lagom lite för att det inte ska gå att vare sig tröska eller pressa halm. Höstsådden har vi dock lyckats genomföra, det sista sås idag 🙂

Tröskningen lejer vi in, det är två olika lantbrukare som kör åt oss och idag verkar det som att det är tröskväder. Vi ska även få köra en tröska på demo, så idag blir det 3 st tröskor som går samtidigt. Uteavdelningen känner sig något stressade kan jag lova för att klara av att ta emot alla spannmål. Men det är skönt att det (förhoppningsvis) kommer att hända en del i alla fall 🙂

Mycket på gång samtidigt, svetsning av containrar m.m.

Vi har fått rätt mycket tvillingar på sistone, idag kom det 3:e paret på kort tid och som vanligt ca 1 vecka innan beräknad kalvning. Denna gång var det 1667 Kana (Playa x M Holm) som fick två tjurkalvar, far var 9832 Froberg. Hon är väl ingen höjdarko  (avkastningsmässigt) så det var rätt så lämpligt med tjurkalvar.