Den här veckan har det krånglat en massa-eller det började egentligen i söndags då vi hade dop för Alfred. Då blev det (så klart) totalhaveri, då bultarna som håller fast stora drevet gick av, på den större fullfodervagnen som vi gör foder åt mjölkkorna, sinkorna och del av kvigorna med. Så min svåger fick ”panikblanda” foder i den mindre vagnen som vi gör foder åt en del av kvigorna. Han fick utfodra en del innan dopet och sedan fortsätta efteråt. Inte så rolig söndag. Och det tog till och med onsdag innan den blev lagad helt, så foderblandningen med den lilla vagnen tog mer än hela dagarna kan jag lova. Dessutom så gick båda (!) de traktorerna som drar de olika fodervagnarna sönder (hur stor är chansen liksom??) så maken och killen som skruvar en del har haft det rätt hektiskt. Och så klart lite vanliga reparationer, Bobman, en mjölktaxi och ett läckande handfat inne på toaletten i personalrummet.

Byte av ALLA gummidelar i mjölkmaskinerna och mjölkmätarna är också genomfört(det årliga bytet, spengummi i mjölkmaskinerna byter vi varannan månad), två förmiddagar mellan morgon- och lunchmjölkningen fick 4 st av djurskötarna hjälpas åt och det gick galant! Plus en hel del kalvflytt, både tjurkalvar iväg på leverans, avvanda att flytta iväg och kvigkalvar att flytta från kalvboxar och kalvhyddor vidare till gruppboxar. Vi fick även iväg 9 st avvanda kvigor som var köttraskorsningar, det var också skönt att få ”lätta i systemet”. Så mycket kalvboxar att mocka, tvätta och skura också. För det fyller som bekant på med nya hela tiden (som tur är). Igår morse fanns denna färguppsättning med kalvar i en av kalvningsboxarna 🙂

SRB-föreningens styrelsen hade möte i Skara på tisdagen. Jag var med via Skype, Alfred är fortfarande skrikig och dessutom var hela familjen dunderförkylda, som fortfarande sitter i (Ett av barnen kräktes dessutom den morgonen).

Nu laddar vi inför klövverkning nästa vecka- denna gång är vi i alla fall tillräckligt med personal-det är skönt och underlättar planeringen avservärt. 🙂