Idag presenterar vi vinnarna i klassen för förstakalvare. Alla deltagare i utställningen finns på SRB-Föreningens hemsida, samt kompletta resultat när alla vinnarna är presenterade. Domare är Mirja Koljonen och hennes motivering kan läsas nedan.

Förstaplacering: 1410 Blomma, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda

Andraplacering: 996 Rödinna, Familjen Engström, Färanäs Västergård, Vislanda

Tredjeplacering: 1406 Göta, Klas Johansson, Lommaryds Prästgård, Aneby

Domarens motivering:
Vinnare av klassen är tydlig. Blomma har väldigt bra juver med brett och högt bakjuver, jämn juverbotten med bra balans och korrekt spenplacering. Framjuveranfästningen är stark och juvervävnaden är fin med synliga ådror. Hon har bra och skarp mjölktyp, tillräcklig kroppskapacitet, långt och brett kors samt utmärkta ben. Resten av placeringarna var jämnare. Rödinna blev nummer två för bra mjölktyp, kroppsdjup, benbyggnad och väl anfäst juver med starkt ligament. Göta är en bra trea med lång och välbyggd kropp samt väl och högt anfäst juver som ser ut att producera väl.

Stort grattis till vinnaren och övriga på prispallen!

Filmerna på kvigorna finns länkade under fliken ”Digital utställning”.