Idag har turen kommit till att presentera andrakalvare. På grund av att vi fick in 11 stycken deltagare i denna klassen så har vi delat upp korna i yngre och äldre. Idag presenteras andrakalvare: yngre. Alla deltagare i utställningen finns på SRB-Föreningens hemsida, samt kompletta resultat när alla vinnarna är presenterade. Domare är Mirja Koljonen och hennes motivering kan läsas nedan.

Förstaplacering: 1063 Rossy, Marie Arvidsson, Orsa

Andraplacering: 276 Axelina, Böja Stommen Lantbruks AB, Timmersdala

Tredjeplacering: 162 Ljunga, Robert Albertsson, Synnerby Tomten, Skara

Domarens motivering:
Ganska jämn placering i denna klass. Jag valde Rossy för den bäst balanserade helheten. Väl präglad mjölktyp från hals till kors; djup och lång kropp med väl välvda revben och fin benbyggnad samt korrekta ben, has och fotvinkel. Axelina var tvåa med nästan likadan helhet samt väldigt bra bakjuver, högt och brett. Ljunga hör absolut till de tre bästa i klassen, mest för bra mjölktyp och superfint juver. På engelska kallas det ”bloom of udder”, Ljunga har verkligen det.

Stort grattis till vinnaren och övriga på prispallen!

Filmerna på de fina korna finns länkade under fliken ”Digital utställning”.