Vi har kommit fram till presentationen av vinnarna av klassen tredjekalvare. Alla deltagare i utställningen finns på SRB-Föreningens hemsida, samt kompletta resultat när alla vinnarna är presenterade. Domare är Mirja Koljonen och hennes motivering kan läsas nedan.

Förstaplacering: 924 Princess, Böja Stommen Lantbruks AB, Timmersdala

Andraplacering: 1345 Gefina, Lunden Ayrshire & Holstein, Brålanda

Tredjeplacering: 23 Ada, Patrik Isaksson, Tockarp, Aneby

Domarens motivering:
Jämn klass. Princess blev vinnare med många starka punkter. Hon har klar Ayrshire/ SRB typ, stark reslig ko med lång kropp, bröstbredd och långa revben, det vill säga kapacitet att producera. Högt anfäst bakjuver, korrekta väl placerade spenar samt juvervävnad med bra kvalitet. Gefina blev tvåa, stilig och välbyggd ko; starkt anfäst, hög och brett bakjuver samt långt och starkt framjuver. Ada blev trea; stark ko med bra mjölktyp och inga nämnvärda svagheter.

Stort grattis till vinnaren och övriga på prispallen!

Filmerna på de fina korna finns länkade under fliken ”Digital utställning”.