Idag presenteras vinnarna av den andra gruppen inom andrakalvare och då är det andrakalvare: äldre. Alla deltagare i utställningen finns på SRB-Föreningens hemsida, samt kompletta resultat när alla vinnarna är presenterade. Domare är Mirja Koljonen och hennes motivering kan läsas nedan.

Förstaplacering: 42 Grevinna, Patrik Isaksson, Tockarp, Aneby

Andraplacering: 768 Saga, Anne & Birger Johnsson, Simonsgård Eke, Braås

Tredjeplacering: 1377 Bruna, Klas Johansson, Lommaryds Prästgård, Aneby

Domarens motivering:
Grevinna var klar vinnare av klassen. Reslig ko med bra mjölktyp, lång, djup kropp med stark överlinje. En balanserad helhet med väl anfäst juver och korrekta ben och fötter. Jämn placering mellan två och tre. Saga blev tvåan med bättre reslighet, bättre ben bakifrån och fotvinkel. Bruna har bra mjölktyp, väl anfäst juver med korrekt balans och utmärkt spenplacering och ligament.

Stort grattis till vinnaren och övriga på prispallen!

Filmerna på de fina korna finns länkade under fliken ”Digital utställning”.