Agromek, Danmark

På SRB föreningens studieresa till Agromek deltog 33 resenärer. På RDM utställning som för dagen var decimerad  pga av snöoväder vann inte helt oväntat andrakalvaren 2272 efter R Ascona. Denna ko vann även ifjol och också på Landskuet i somras. Reservchampion blev förstakalvaren 2234 efter R David. Båda korna ägas av Ernst Leif Nörgard, Viborg.

På Agromek visade VikingGenetics dottergrupper efter R Gold, R David och R Haslev. De hade seminarie med aktuellt från företaget samtidigt som deltagarna bjöds på lunch.

Vi gjorde också två studiebesök. Först var vi hos Morten Hansen, Vrå.  Morten är med i VG:s röda rasstyelse. Besättningen bestod av 230 kor-45 % Viking Red, 45 % Holstein samt 10 % Korningar. Avelsarbetet var baserat på maximal framgång for NTM. Djur med lägre NTM än 8 blev seminerat med tjur av annan ras. Avkastningen låg på 12150 kg mjölk och 3,93 % fett 3,39 % protein. Korna mjölkades 3 gånger per dag. Nästa gård vi besökte var Per Jensen, Vrå. Han hade 180 RDM kor som mjölkades i 3 robottar.

Klass äldre första kalvare