…har det blivit i vår kalvavdelning i veckan. Inte mixat dock, utan färgerna var för sig. Först kom en tjur efter Flame (tycker namnet känns jätte konstigt på en tjur, då min sista häst hette så, en fullblodsarab!) som är nästan helt vit. Bara bruna örsnibbar och nån liten brun prick här och där på kroppen. Och en väldigt rosa näsa… Han är efterfrågad av Viking då mamma är en jätte fin Mona efter A Linné, och mormor var gamla 6:e kalvaren efter Säby By, som fick lämna gården förra veckan då hon dragits med höga celler. Gammel-Mona var efter den första Mona vi köpte från Lunden. Hon var efter B Jurist och fick 5 kvigkalvar på 5 kalvningar, så det blev snabbt en stadig Mona-familj här på gården.
DSC_0600Det svarta inslaget är en Aberdeen Angus-korsning. En fin och stadig kille.
Här har det nu varit rena vårvädret, speciellt idag +5 och SOL!! Vår byaväg är bedrövlig med all sörja, men dom stora vägarna är ju bara. Och detta väder verkar fortsätta, och det tackar vi för! 🙂