Under Landsbygdens Sommarmöte får du bland annat uppleva demonstrationer, djuruppvisningar, veterantraktorplöjning, lokalproducerad mat och mycket annat. Här hittar du något för alla vare sig du är liten eller stor företagare, eller ung eller gammal. Det är en dag då företag och organisationer inom de gröna näringarna visar upp sin verksamhet och vad som är aktuellt just nu. Kort sagt, en spännande mötesplats med något för alla.
Om Landsbygdens sommarmöte
Hushållningssällskapet Jönköping har i över 50 år arrangerat Landsbygdens sommarmöte. Fokus har sedan start varit på de gröna näringarna och att skapa en mötesplats för landsbygden, konsumenter och producenter. Varje år är vi på en ny gård någonstans i länet som utses av våra häradsgillen. Tillsammans med gården och lokala föreningar skapar vi Landsbygdens Sommarmötet. Detta gör att varje sommarmöte blir unikt. Besöksantalet brukar vara runt 5 000 personer. Ca 130 utställare med anknytning till landsbygd och lantbruk medverkar. Landsbygdens sommarmöte är alltid sista lördagen i augusti, gör som så många andra boka upp den i kalendern.
Djurutställning
Rasklubbarna i Jönköpings län i samarbete med Växa Sverige inbjuder till utställning och Showmanship.
Etiska regler inför Sommarmötet 2025
Allmänt
Som grund för transporter, uppstallning och skötsel ligger “Djurskyddsbestämmelser, mjölkdjur och kött” från Jordbruksverket
Förbud mot:
– infusion i juver eller hud.
– klistring av spenar för ändrad riktning eller storlek
– tätning av spenar
– klistring av extra hår
– lugnande, smärtstillande eller stimulerande medel
Hälsa:
– Besättningen får inte vara spärrad för någon sjukdom.
– Under den sista månaden fram till utställningen får det inte ha förekommit tecken på smittsam sjukdom såsom hosta eller diarré.
– Besättningen ska vara ansluten till Smittsäkrad besättning steg 2 eller 3
– Mjölkbesättning ska ha prov från tankmjölken för Mykoplasma Bovis minst en gång under 2024.
– Djuret ska vara korrekt märkt.
– Djuret ska vara friskt och utan symptom minst den senaste månaden.
– Om djuret insjuknar efter anmälan måste det vara symptomfritt och eventuell behandling avslutad senast 31 juli, annars får det inte delta. Detta gäller oavsett diagnos.
– Djur som någon gång haft Strept. Agalactie-mastit får ej komma
– Besättning som haft Strept. Agalactie-smitta skall ta direkt kontakt med utställningsveterinären
Ansvar
Veterinär, domare eller utställningsarrangörerna har rätt att utesluta djur från utställningen om brott skett mot ovan angivna regler. Veterinär kan anmoda djurägare att mjölka kor med överfyllda juver. Veterinären har rätt att kontrollera djurägarens utrustning över otillåtna medel.
Övrigt
Domaren bör döma efter rasens avelsmål och gärna påtala i sin kritik om kon haft för mycket mjölk i juvret och detta påverkat kons placering negativt.
Det är absolut förbjudet att röka samt intaga alkohol vid djuren.