Sista dagen för presentation av klassvinnarna och vi har kommit fram till klassen femtekalvare och äldre. Alla deltagare i utställningen finns på SRB-Föreningens hemsida, samt kompletta resultat när alla vinnarna är presenterade. Domare är Mirja Koljonen och hennes motivering kan läsas nedan.

Förstaplacering: 669 Perla,femtekalvare, Patrik Isaksson, Tockarp, Aneby

Andraplacering: 1314 Linda, sjättekalvare, Göran & Christina Larsson, Bäckens Gård, Brålanda

Tredjeplacering: 1256 Ljunga, sjättekalvare, Klas Johansson, Lommaryds Prästgård, Aneby

Domarens motivering:
Äldre kor är utmanande att bedöma. Hos flera kor i denna klass hade jag önskat att få se bättre fyllda juver för att placera dem rättvist, men så här blev mitt val . Perla var klar vinnare med fin kombination av styrka och kapacitet, och å andra sidan, mjölktyp och stil. Fint och väl fyllt juver, vars botten hållit över hasen, stark överlinje och brett kors med ideal lutning. Flat benbyggnad, torra hasor med ideal vinkel, det vill säga bra ben fast jag medger att fotvinkeln kunde vara starkare. Linda är nummer två. En ungdomlig ko med styrka och kapacitet. Bra anfästningar, har hållit juvret väl uppe över hasen och hon rör sig livligt med korrekta ben och starka klövar. Jag medger att där kunde vara bättre lutning vid korset, men stark överlinje och rygg håller kroppen i form väldigt bra, hoppas många år till. Nummer tre var jämn och svår placering, men till slut valde jag Ljunga. Ljunga har styrka, korrekta ben och juver, och på samma gång ett ungdomligt utseende man vill se hos äldre kor. I min åsikt, tyder detta på hållbarhet, vi alla vill ha med våra kor.

Stort grattis till vinnaren och övriga på prispallen!

Filmerna på de fina korna finns länkade under fliken ”Digital utställning”.