En till vecka uppbokad med diverse möten och kurser. SRB föreningens styrelse hade möte på onsdag, kretsrådsmöte med Växa på kvällen. Då fick vi pris för en 100-tonare 1062 Julia (Limbo x Fänriksgård).  Hon har kalvat 9 ggr och dräktig igen så det är verkligen en hållbar ko.

HLR kurs med hela personalstyrkan på torsdagen, är några år sedan vi hade det senast, så det var dags. Alltid bra att repetera!

Några övningskompisar

Igår hade vi möte med våran besättningsveterinär och klövvårdare om att vi har så många akuthalta kor. Kom fram till en del åtgärder, bland annat att vi ska börja att verka var 6:e vecka 2 dagar med start till hösten. Och då verka vid mer optimal tidpunkt, innan sinläggning och efter kalvning.  Även göra något åt klövbadet så att det blir bättre.  Hoppas verkligen att det kan göra något åt våra problem.